AnaSayfa
 
Duygusal ve Sosyal Zeka Eğitimleri "ANAHTAR EĞİTİM" ile yürütülmektedir. www.anahtaregitim.com
 
Menu
 

 

 

 
 
Fil Tekniği
 

 "Fil tekniği" özgün bir TMI* (Time Manager International) kavramıdır. Fil tekniği büyük ve geniş kapsamlı görevlerle karşılaşıldığında kullanılabilecek bir tekniktir.

Fil Görevleri Nedir?
*Uzun süreli çalışmayı gerektiren bunaltıcı ve yorucu görevler,
*Her aşamadan sonra ancak küçük ilerlemelerin görüldüğü görevler,
*Kısa dönemde sık sık göz ardı edilen veya öncelik sırası azaltılan görevler.
Örnekler:
*Bir yabancı dilin öğrenilmesi,
*Kişisel bilgisayar kullanımının öğrenilmesi,
*Kilo vermek,
*Kitap yazmak, vs.

TMI terminolojisinde bu görevlerin hepsi "FİL GÖREVLER" olarak tanımlanır. Kişiler, bu filleri yemek için büyük istek duyarlar, ancak bunları bir kerede yutmak imkansızdır. Pek çok kişi fil görevlerini şöyle düşünür : "Bu fil benim ağzım için çok büyük. En iyisi bu fili ağzım yeteri kadar büyüyünceye kadar yememek." Fakat bu hiçbir zaman olmaz, böylece ne bugün ne de yarın hiçbir fil yenmez. İlke olarak büyük filleri küçük ağızla yemenin tek yolu filleri küçültmektir. Bunu yapmanın iki yolu vardır:

1.Onlara uzaktan bakmak dolayı sıyla küçük göründükleri için geniş zamanım olduğu bir gün onu yerim diye düşünmek.
Ancak bu hiçbir zaman olmaz ve fil hiçbir zaman yenmez.
2.Filleri yenebilecek lokma büyüklüğünde bölerek planlanan zamanlar da hazmederek yemek
Birinci Alternatif sık tercih edilendir. Yeni yıla girmeden gelecek yıl ile ilgili çeşitli kararlar veririz ve ufka bir fil kervanı dizeriz. Uzaktan hepsi küçük görülür ve hepsinin üstesinden   geleceğimize inanırız . Bunlar kolayca Yeni Yıl kararlarına   dönüşür: "Gelecek   yıl daha çok vaktimi çocuklarımla geçireceğim, kilo vereceğim, bir dil öğreneceğim, kitap yazacağım ve keman çalmayı   öğreneceğim."
İkinci Alternatif ise sabır isteyen ancak fili yada filleri yemenin tek yoludur. Bu yöntemde;
*Fili yiyebileceğiniz lokmalar halinde parçalayın,
*Filin bu parçalarını günün görevi, haftanın görevi  olarak planlayın,
*Her gün kendi rutin işlerinizin yanında bir fil lokması   yemeyi ihmal etmeyin,
*Fili bitireceğinizden emin olun,
*Bir seferinde bir veya ikiden fazla fil görevine konsantre olmayın,
*Fil yeme planınız günün, haftanın, ve yılın fil ödevi olarak takviminizde yer almalıdır.
Örnek: Fransızca öğrenmek

Pek çok insan dil öğrenmek ister. Ancak zorlandıklarında şunu düşünmeye başlarlar. "Fransızca diline hakim olmak büyük bir iş, öğrenmek için çok kısıtlı zamanım var ve çalışmaya fırsatım olduğu zamanlarda genellikle çok yorgun  oluyorum. Öğrenebildiğim çok az oluyor ve bu zahmete değmeyeceği için, en iyisi Fransızca’yı öğrenebileceğim uzun bir geceyi beklemek olacak." Fakat böyle bir gece hiçbir zaman olmayacak. Üstelik kişi bu dili öğrenemediği için sürekli bunun eksikliğini hissedecek ve kendisi ile barışık olamayacaktır.
Eğer Fransızca öğrenmek istiyorsanız, önemli olan tüm projeyi (bütün fili) bir seferinde almanın mümkün olmayacağına kendinizi inandırmanızdır. Bunun yerine her gün küçük Fransız fil bifteği yemek en iyi yoldur. Diğer bir deyişle "Fransızca öğrenimi gelecek yılın işi" düşüncesinden "Günde on Fransızca kelime öğrenmek" uygulamasına geçmektir. Eğer bunu her gün yaparsanız yılda 3650 yeni kelime öğrenme şansınız olur.
Öğreneceğiniz kelimeleri uygun bir yerde yanınızda bulundurun ve boş zamanınız olduğunda bunların üstünden geçiniz. Sözcük bilginizin gelişmesi Fransızcaya daha fazla hakim olmanızı sağlar.
Fil tekniğinin kullanımı ile ilgili olarak iki tip insan vardır.

Statükocu insan Tipi:
*Sadece zamanını geçirmeyi düşünür.
*Geliştirme projeleri için zamanı yoktur.
*Statükoyu sürdürmek, problemleri ve eleştirileri engellemek amacıyla basit olarak çalışırlar ve kısa vadeli çözümler bulurlar.
*Dış etkiler ve anlık heveslerin etkisi altındadırlar.
*Bu insana, yıl sonu geldiğinde her şey hemen hemen senenin başındaki gibi gözükür. Kişi yeni bir tecrübeler edinememiştir ve statükosunu geliştirememiştir. Bu kişinin gelişme ve iyileşme için ümidi hiçbir zaman eyleme dönüşemez.

Gelişmeci insan Tipi:

*Günlük işlerini yürütür.
*Gelişim projeleri  için biraz zaman ayırır.
*Her gün gelecek için belirlediği fil görevinin bir kısmını tamamlar.
*Tespit   ettiği   hedefler  tarafından yönlendirilir.
*Sene sonunda yeni tecrübeler öğrenmiştir ve senenin başına göre daha kabiliyetlidir. Bu insan yetişmiştir. Bu kişinin sorumlu olduğu alanlardaki durumlar iyileşmiştir, istekleri harekete dönüşmüştür.


Paylaş

Tarih :
Yorumlayan : tayfun algül
Yorum : SAYIN HOCAM; DUYGUSAL ZEKAYALA İLGİLİ BİLİMSEL KURAMLAR VARMIDIR?BEN BİR TÜRLÜ BULAMADIM. EĞER VARSA BUNLARIN NELER OLDUĞU VE İÇERİKLERİYLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİRSENİZ BENİ ÇOK MİNNETTAR OLACAĞIM.SAYGILARIMI SUNARIM...
 
Tum yorumlar için tıklayın
İsim  
E-Posta    
Yorum  
 
 

 
 
  Tasarım ve Uygulama Kumsaati Ltd. Şti' ne aittir. Copyright © 2009