AnaSayfa
 
Duygusal ve Sosyal Zeka Eğitimleri "ANAHTAR EĞİTİM" ile yürütülmektedir. www.anahtaregitim.com
 
Menu
 

 

 

 
 
Duygusal Zeka Röportaj
 

SORU -Daniel Goleman’ın tüm dünyada popüler yaptığı ”duygusal zeka” terimine neler dahildir?

EB -Goleman’a göre Duygusal zeka; kendimizin ve başkalarının duygularını tanıma, kendimizi motive etme, içimizdeki ve ilişkilerimizdeki duyguları iyi yönetme yetisidir. Duygusal Zeka kavramını ilk kez 1990 yılında akademik çevrelerde kullanan Salovey ve Mayer duygusal zekayı, kendisinin ve başkalarının duygularını gözleyip düzenleyebilmek, duyguları düşünce ve eyleme yol gösterecek şekilde kullanmak olarak tanımladılar. Bu tanımlar da gösteriyor ki Duygusal Zeka, anahtar bir insan yeteneğidir.

SORU-IQ ve EQ (Duygusal Zeka) arasındaki ilişki nedir?
EB
-Duygusal Zeka IQ’dan esinlenerek EQ olarak ifade edilmiştir. EQ kavramını ortaya atan araştırmacılar ve bilim adamları EQ’yu IQ’ya alternatif olarak geliştirmemişlerdir. Hayatta başarı ve mutluluk için her ikisine de ihtiyaç  vardır.  Önemli olan EQ ve IQ arasında  uygun dengenin sağlanabilmesi ve IQ-EQ’nun sinerji yaratmasıdır. Biri diğerinin yerine asla düşünülemez. Her biri insanda farklı oranda vardır.

SORU-Yüksek Duygusal zekalı olmanın göstergeleri nelerdir?
EB -Duygusal Zeka seviyesi yüksek insanlar,
* Diğerlerine göre; daha sağlıklı, daha mutlu, ilişkilerinde daha başarılı oluyorlar.
* Ailede ve sosyal çevrelerinde (eşi, aile bireyleri, çocukları ve arkadaşları ile) daha iyi ilişki kurabilirler.
* İş hayatlarında ise, ast ve üstleri tarafından sevilir ve onların saygılarını kazanırlar. Kariyerlerinde daha hızlı yükselirler.

SORU-Duygusal Zeka seviyesi ölçülebilir mi?
EB-
Duygusal Zeka seviyesinin belirlenmesi için çeşitli kaynaklarda, bilim adamlarınca bir çok test ve ölçek geliştirilmiştir.  Bu ölçek ve testler, genel olarak Duygusal Zeka seviyesini belirlemek için yeterli değildir ve de yeterli bir  ölçek geliştirilemeyeceği de bilinmektedir. Bunun nedeni, duygu düşünce ve tepkilerin, insanların yetiştikleri çevre, kültür ve gelenek göreneklere bağlı olarak farlılıklar göstermesidir.

SORU-Duygusal Zeka geliştirilebilir mi?
EB -
Evet. En güzel haber bu. IQ’nun aksine EQ yani Duygusal Zeka geliştirilebilir. Duygusal zeka, hayatın ilk yıllarında gelişmeye başlar. Çocuklar, anne-baba, öğretmen ve çevresindeki diğer insanlarla olan iletişimleri sırasında birbirlerine duygusal mesajlar gönderirler. Bu mesajların tekrarı çocukların duygusal yapısını ve davranışlarını oluşturur. Çevreden gelen tepkiler ve mesajlarla oluşan beyindeki bağlantılar çocuğun geleceğini kalıcı olarak etkiler. Diğer bir deyişle olaylar karşısında art arda  yaşanan duygusal dersler ve deneyimler beynin belli bölümlerindeki bağlantılarını sağlayarak beyni bu duygulara karşılık verecek şekilde şekillendirir. Anne-baba ya da hayatlarındaki diğer önemli insanlar çocuklara davranışları ile çocuğun ileriki hayatına yansıtılan geçmişini oluştururlar.  Şanslı bir çocuksa eğer kendisini anlamaya çalışan ve kendisine yardımcı olan bir aile içinde yetişerek kendisini tanıyabiliyor, duygularının farkına varıyor ve duygularını kontrol edebilmeyi de öğreniyor.

SORU- Duygusal Zeka Konusunda Türkiye’deki çalışmalar nelerdir?
EB-
Ülkemizde Duygusal Zeka ile ilgili geniş kapsamlı ve organize çalışmalar yok denecek kadar azdır. Benim tespit edebildiğim kadarıyla;
* Duygusal Zeka konulu Türkçe yayımlanmış 16 kitap var, bunlardan sadece beşi Türk yazarlar tarafından yazılmış diğerleri ise tercüme.
* Konuyla ilgili çeşitli üniversitelerde yüksek lisans ve doktora çalışması yapan sekiz arkadaşla irtibat kurabildim.
* Özellikle ticari firmalara yönelik olarak eğitim veren Eğitim ve Danışmanlık şirketlerinden yedisinde genel katılıma açık ya da firmaya özel olmak üzere genellikle iki günlük Duygusal Zeka Eğitimleri verilmektedir.
* Çoğunluğu Özel İlköğretim Okulları olmak üzere bazı okullarda okulların kurucuları ve rehber öğretmenlerin gayretleriyle Duygusal Zeka uygulamaları kısıtlı ölçüde devam etmektedir.
* Duygusal Zekayı popüler eden Daniel Goleman ve konunun Avrupalı gurusu Claus Moller konuyla ilgili birer günlük konferans vermek üzere İstanbul bulunmuşlardır.
* Bahçeşehir Üniversitesinde 2 yıldan beri “duygusal zeka” dersi seçmeli olarak veriliyor.

SORU -Bu konuda sizin hedefleriniz nelerdir?
EB -
Duygusal Zeka konusunda ülkemizde yayımlan yayınları 1999 yılından beri inceliyorum. Yurtdışında bu konudaki yayınları takip etmeye çalışıyor ve bu konuda çalışan kurumlar ve bilim adamları ile irtibatımı devam ettiriyorum. Bu konuda önemli çalışmaları olan ve “Heart Work” konferansını veren Claus Moller’i iki kez dinleme fırsatı buldum. Maalesef ülkemizde konuyla ilgili geniş çaplı çalışmalar yok. Araştırma ve çalışmalarım sonunda Duygusal Zeka konusunun üzerinde durulmasının ve eğitim sistemimizin içinde yer alması gerektiğine inanıyorum. Bu aşamada konuyla ilgili farkındalık yaratmak için önce Duygusal Zeka Mail Grubunu http://groups.yahoo.com/group/duygusalzeka/ daha sonra da Çocukların Duygusal Zekayı Mail Grubunu http://groups.yahoo.com/group/dzcocuk ve Eğitimde Duygusal Zeka Mail Grubunu http://groups.yahoo.com/group/dzegitim kurdum. Bu mail grupları vasıtasıyla karşılıklı bilgi paylaşımı sağlanıyor. Ayrıca Türkiye’nin Duygusal Zekası web sayfasını http://www.duygusalzeka.com hazırladım. Bu sayfada; Türkçe yayımlanan makaleler, gurupta paylaşılan bilgiler, konuya ilgili kitapların tanıtımı, öyküler ve linkler yer alıyor. Duygusal Zeka’nın ülkemizde yaygınlaştırılması ve etkin olarak kullanılması ile ilgili kafamda çok projeler var ve birlikte çalıştığımız arkadaşlar ve kurumlarla bu konu üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. 2005-2006 ders yılında “Duygusal Zeka” Bahçeşehir Üniversitesinde seçmeli ders olarak tarafımdan verilmeye başladı. Ayrıca ben “United Eğitim Danışmanlık Şirketi” ile şirketlere yönelik “Duygusal Zeka” seminerlerime devam ediyorum.

SORU- Konuyla ilgili başka eklemek istedikleriniz?
EB -
Duygusal Zeka Gelişimi, ya da başka deyişle Duygusal ve sosyal öğrenme hayatın her safhasında ve her yaşta, başarı ve mutluluk için gereklidir. Bu konunun geliştirilmesi için aile ve okula yapılabilecek çok şeyler vardır. Konuya katkı sağlayabilmenin birinci şartı; kendi duygularımızın farkında olmak, onları etkin bir şekilde kontrol edebilmek ve hareketlerimizle örnek olmaktır. 


Paylaş

Tarih :
Yorumlayan : Hazan Mence
Yorum : "duygusal zeka her yaşta geliştirilebilirmi
 
Tarih :
Yorumlayan : selma söğüt
Yorum : artık goleman yerine sizinle anılacak bu kavram her girdiğim sitede siz varsınız..
 
Tarih :
Yorumlayan : Hazan Mence
Yorum : duygusal zekayı nasıl geliştirebiliriz?daha ayrıntılı bilgiyi hangi kaynaktan bulabilirim? ben herşeyi kişisel algılayan, insanların söyleidklerine beklemedikleri şiddette tepki veren biriyim..aslında yardıma ihtiyacım var...korkunç bir durum bu...sanırım çocukken yaşadıklarıma bağlı birşey..Teşekkürler
 
Tum yorumlar için tıklayın
İsim  
E-Posta    
Yorum  
 
 

 
 
  Tasarım ve Uygulama Kumsaati Ltd. Şti' ne aittir. Copyright © 2009