AnaSayfa
 
Duygusal ve Sosyal Zeka Eğitimleri "ANAHTAR EĞİTİM" ile yürütülmektedir. www.anahtaregitim.com
 
Menu
 

 

 

 
 
1.Uluslararası Duygusal Zeka Sempozyumu
 

Hazırlayan: Eray Beceren
 
7-8-9 MAYIS 2007 tarihlerinde Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından düzenlenen "1 nci ULUSLARARASI DUYGUSAL ZEKA SEMPOZYUMU" yapıldı. Bahçeşehir Üniversitesini temsilen bu sempozyuma katıldım ve “Duygusal Zeka”nın Üniversitelerde Seçmeli Ders Olarak Uygulanması : Bahçeşehir Üniversitesi Örneği" konulu bir bildiri sundum. Çok keyifli bir çalışma oldu. Bu konuda öncelikle Ege Üniversitesi İletişim Fakültesine çok teşekkür ediyorum. Bu yazı ile sizlerle sempozyumun nasıl icra edildiği ve bana göre sempozyumdan çıkarmamız gereken son çok önemli sonuçları paylaşmak istedim.

Sempozyumun düzenlendiği AKM Fuaye Alanında "Duygu İletişimi" Konulu Fotoğraf Sergisi vardı.

Sempozyum, E.Ü.İ.F. Dekanı Prof. Dr. Ahmet B. Göksel, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından yapılan açılış konuşmaları ile başladı.

1 nci gün Universty of New Hampshire’dan Assoc. Prof. Dr. Vanessa Druskat, Prof. Doğan Cüceloğlu (İletişimin Üç Hedefi ve Duygusal Zeka),

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Azmi Varan (Prensler, Prensesler ve Kurbağalar: Çocukluk Yaşantılarının Yaşan Üzerindeki Etkileri.)

Özel Oturumda Prof. Dr. Ülkü Bayındır’ın moderatörlüğünde Prof. Dr. Özcan Köknel (İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Acar Batlaş (Baltaş&Baltaş Yönetim Eğitim ve Danışmanlık Kurucu), Doç. Dr. Azmi Varan (Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi) konu ile ilgili bilgilerini aktardılar.

1 nci günün diğer çalışmaları, 5 ayrı salonda Eğitimde Duygusal Zeka, Sanatta Duygusal Zeka, Profesyonel Yaşamda Duygusal Zeka, Kurumsal Duygusal Zeka, Duygusal Zeka Ölçek ve Araştırmaları konularında toplam 25 bildiri sunuldu.

2 nci gün Robert Emmerling (EQ in Professional Life - Psy.D., SBC Global, USA) ve Universty of New Hampshire’dan Assoc. Prof. Dr. Vanessa Druskat’ın konuşmaları ile başladı. Daha sonra 5 ayrı salonda Eğitimde Duygusal Zeka, Kişiler arası İletişim ve Duygusal Zeka, Kişisel Gelişim ve Duygusal Zeka, Kurumsal Duygusal Zeka, Liderlik ve  Duygusal Zeka, Medya ve Duygusal Zeka, Profesyonel Yaşamda Duygusal Zeka, Sanatta Duygusal Zeka, Siyasal Yaşamda Duygusal Zeka konularında toplam 76 bildiri sunuldu. Ayrıca yapılan Profesyoneller Oturumda Hakan Tartan (Hürriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi), İlknur Denizli (İZSİAD & İBB Başkan Dnş.), Murat Ihlamur (Netsis Genel Müdürü), Okan Sezer (Özel Işıkkent Eğitim Kampüsü Genel Müdürü) konu ile ilgili görüşlerini paylaştılar.

Sempozyum konuşmalarını azami ölçüde takip etmeye çalıştım. Uzun süredir çalıştığım bu konuda yapılan böyle bir sempozyumun içinde olmak beni çok ama çok mutlu etti. Konuya ilgi duyan özellikle genç katılımcıların ilgi ve teveccühleri beni çok mutlu etti ve gururlandırdı. Ayrıca bu konuyu Üniversitesinde seçmeli ders olarak vermeye karar veren bir Üniversitenin çalışanı olmak ve bu dersin tarafımdan verilmesi, dersin özellikle öğrencilerim tarafından yüksek bir ilgi ile takip edilmesi beni bir kez daha gururlandırdı ve mutlu etti.

SONUÇLAR:
* Duygusal Zekanın hayatımızın her alanında ne kadar çok önemli olduğu konusunda artık tartışılmayacak noktaya gelinmiştir.
* Tartışılmaması gereken bir başka nokta ise “Duygusal Zeka” becerilerinin öğrenilebilir ve geliştirilebilir olması.
* “Duygusal Zeka” becerilerinin öğrenilmesi ve geliştirilmesi çalışmalarına ise mutlaka ve mutlaka çocukluk döneminden başlanmasına ihtiyaç vardır ve bu zaruridir.
* Bu noktadan hareketle, öncelikle anne-babalara (ana baba okulları), daha sonra ise okul yöneticileri ve öğretmenlere yönelik olarak (hizmet içi eğitimler) eğitim ve geliştirme çalışmalarına başlanmalıdır. Öğretmenlere yönelik eğitimler ise eğitim fakültelerine indirgenmeli, eğitim fakültelerinin lisans ve yüksek lisans eğitim içeriklerine “Duygusal Zeka” eklenmelidir.
* Tartışılmaması gereken bir diğer nokta ise “Duygusal Zeka”nın iş hayatındaki önemidir.
* İş dünyasına yönelik olarak özellikle yöneticiler, satış elemanları ve tüm çalışanlara yönelik olarak eğitimler ise en az 3 günlük olarak planlanarak yaygın olarak uygulanmalıdır.
* Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tüm bu bahsedilen konularda eğitim tasarlanması, eğitimin icrası, sonuçların ölçülmesi ve diğer gelişim çalışmaları konusunda yurtiçi ve yurtdışı bağlantılar ile hazırlıklarını tamamlamıştır.

 


Paylaş

İsim  
E-Posta    
Yorum  
 
 

 
 
  Tasarım ve Uygulama Kumsaati Ltd. Şti' ne aittir. Copyright © 2009