AnaSayfa
 
Duygusal ve Sosyal Zeka Eğitimleri "ANAHTAR EĞİTİM" ile yürütülmektedir. www.anahtaregitim.com
 
Menu
 

 

 

 
 
Hukuk ve Duygusal Zeka
 

Kerem Kuşcu

Bana göre iyi bir hukukçu olabilmek için;

Özgüvenli olmak gerekir. Bir kişiyi ikna edebilmek için yetenekle-rinize ve bilgilerinize güvenmeniz gerekir. Kendinden emin bir insan çekingen değil atılgan olur. Bir avukatın özgüveni tamsa, güçlü yönlerine güvenir, hakim karşısında dimdik durur ve onu ikna edebilmek için elinden geleni yapar ve en zor davaları bile kazanır.

Özdenetim inizin olması gerekir. Özdenetim kişinin en zor durumların üstesinden sakinlikle gelmesidir. Bir avukat, bir dava sırasında onu zora sokacak, onu kızdıracak ya da dediklerinin aksini ispat edecek sözlerle karşılaşabilir. Bu tip durumlarda açık bir zihinle düşünerek cevap vermek, soğukkanlı durmak kesinlikle bir avukatın yararına olacaktır.
İsabetli özdeğerlendirmeye sahip olmak gerekir. Çünkü hangi konulara hakim olduğunu bilen avukatlar, kendilerinin güçsüz oldukları bir konuda dava dosyası hazırlarken gerekli gördükleri yerlerde başkalarının yardımına başvurarak hata yapmaktan kaçınırlar. En ufak bir hatada bile bir davayı kaybedebilecek olan avukatlar, bu sayede başarısız olmaktan kurtulabilirler.

Başarma dürtüsü ne sahip olmak gerekir. Bu dürtüye sahip olan avukatlar başarabilmek için her türlü riski almaya hazırdırlar. Önlerindeki hedefi yakalayabilmek için ellerinden geleni yaparlar. Bir davayı kazanabilmenin yollarını ararlar; eksiklerini gidermeye çalışırlar. Bu tip avukatlar kapasitelerini yüksek noktalarda tutmaya çalışarak kendilerini geliştirirler, daha zor davaları kazanmayı hedef alırlar ve her kazandıklarında daha çok tercih edilen bir avukat olurlar.

Etkileme gücünüzün olması gerekir. Bir avukatın hitap etme yeteneği varsa; nerede, ne zaman, ne söyleyeceğini iyi bilir ve ses tonunu ona göre kullanır. Bir dava sırasında etkileme gücünüzü kullanarak hakimi etki altına alıp, sonucu değiştirme şansına sahip olur. Aslına bakarsanız etkileme, Amerikan Hukuk sisteminde dava kazanma hususunda daha büyük bir pay sahibidir ancak, bu yetenekle Türkiye’de de başarılı olma şansınız çok yüksektir.
 


Paylaş

İsim  
E-Posta    
Yorum  
 
 

 
 
  Tasarım ve Uygulama Kumsaati Ltd. Şti' ne aittir. Copyright © 2009