AnaSayfa
 
Duygusal ve Sosyal Zeka Eğitimleri "ANAHTAR EĞİTİM" ile yürütülmektedir. www.anahtaregitim.com
 
Menu
 

 

 

 
 
Bilgisayar Mühendisliği ve Duygusal Zeka
 

Serkan UCA

Duygusal zeka’nın Ekip çalışması ve işbirliği ile Uyumluluk alt alanları birçok diğer işalanlarıyla birlikte Bilgisayar Mühendisliğinde de en önemli unsurdur.

Bilgisayar alanında firma içinde birey olarak bulunmaktan ziyade takım ruhunu yaratmak önemlidir .Bunu ancak ekip çalışmasına sahip olanlar efektif bir şekilde başarabilirler. Takım ruhunu sağlayabilmek hem çalışanların performansını yükselteceği gibi işvereninde ğelişmesini sağlar. Ayrıca bunun yan etkileri arasında işalanın gelişmesi ve firmanın pazarpayının artması da vardır. Yükselen iş hacmiyle birlikte hem firmanın prestiji artar hem geliri.Bu durum çalışana direkt olarak yansır.

Ayrıca gerek takım içinde gerek iş alanında uyum sağlanmadığı sürece gelişim yavaşlar,genel olarak hem firma içerisinde hem pazariçinde durgunluk oluşur. Bu firmaya olduğu kadar çalışanlara da yansır.

Çatışma Yönetimi: Firma içinde yaşanan sıkıntıların baş nedeni çalışanların birbirine saygı duymamasıyla veya oluşan fikir ayrılıkları nedeniyle oluşan çatışmalardır. İşverenin çalışanlarına belli bir aşamadan sonra ilişkilerini ilerletmesi ve yakınlaşması ileride sorun yaratacaktır. Bu nedenle bir aşağı kademede bulunan bir başka çalışanın firma içindeki bireysel sorunları belirleyip büyümeden çözmesi gereklidir. Ancak bu görevi yapan kişilerinde kişisel yapıları nedeniyle genel olarak çok fazla halledilememektedir. Bu nedenle çoğu çalışanında bu kişi gibi sorunlara çözüm üretme yeteneği olması gereklidir.

Değişim sadece Bilgisayar Mühendisliğinin değil tüm mühendislik dallarının başlıca sorunudur. Teknolojinin sürekli ve hızla ilerlemesi dolayısıyla uyum sağlamakta sorunlar ortaya çıkması bazı kurumsal ve finansal tehtidler ortaya çıkarır. Bu noktada değişime uyum sağlayabilen kişiler ve dolayısıyla kurumlar ancak yollarına devam edebilirler. Aksi takdirde bir noktadan sonra tıkanmalar başlar.

En son ama en gerekli nokta hırs ve başarma isteğidir. Yaşamın her alanında olduğu gibi Bilgisayar Mühendisliğinde de kendisini hissettirir. Diğer iş alanlarından farklı olarak burda başarma dürtüsünün tüm kurum veya takımda orantılı olması gerekliliğidir.Aksi takdirde işlerin yavaşlaması kaçınılmazdır.

Aslında yukarıda bahsettiğim duygusal zeka alanlarından 5’i de diğer tüm iş alanlarında da bulunması zorunlu olan niteliklerdir. Bilgisayar Mühendisliğinin diğerlerinden farkı bu 5 noktayı sürekli olarak birbirine bağlı olarak ilerletmek ve her daim kullanmak gerektiğidir.
 


Paylaş

İsim  
E-Posta    
Yorum  
 
 

 
 
  Tasarım ve Uygulama Kumsaati Ltd. Şti' ne aittir. Copyright © 2009