AnaSayfa
 
Duygusal ve Sosyal Zeka Eğitimleri "ANAHTAR EĞİTİM" ile yürütülmektedir. www.anahtaregitim.com
 
Menu
 

 

 

 
 
İş Yerindeki Sessiz Çığlık
 
"MOBBING" Iş Yerindeki Sessiz Çığlık

Bu hafta 25 ŞUBAT 2010 14:00-17:00 saatleri arasında KariyerNet ONUNCUKAT'da "MOBBING" Iş Yerindeki Sessiz Çığlık başlıklı bir seminer çalışması yaptık. Yaptık diyorum çünkü bu kez yalnız değildim. Konunun genel boyutunu Ayça Mumkulue Erşipal, Hukuksal Boyutunu Av. Hüsnü Özkarayel paylaştı. Bana duygusal boyut konusunda konuşmak kaldı.

Yapılan çalışmaya çeşitli şirketlerden 18 yönetici katıldı. Katılım ve paylaşım çok iyi düzeydeydi.

Mobbing kavram olarak ortaya atıldığından beri çok yoğun ilgi gördü. Her sektör ve her seviyede farklı farklı şiddette görüldü. En önemli sorunların başında yasal düzenlemelerin henüz yeterli düzeyde olmaması ve ispat etmenin zor olmasıydı.

Mobbing ile ilgili bazı istatistikler:
* Almanya’da mağdurların %50’si senede ortalama 6 hafta istirahat almaktadır.
* Kanada’da mağdurların tedavileri hastane masraflarını %80 oranında arttırmıştır.
* Tacizcinin mesaisinin %15’ini bu eyleme ayırdığı tespit edilmiştir.
* Mağdurların genellikle başarılı ve tecrübeli kişilerden oluşması sebebiyle şirketlerin kalifiye çalışanlarını kaybettikleri tespit edilmiştir.

Ülkemizde de çok benzer olaylar ve sonuçlar görülmektedir. Katılımcılardan bu konularda bazı örnekler paylaşıldı. Konu bireysel ve kurumsal açıdan çok önemli.

Bu tür bir durumla karşılaşan kişi, kendi çapında önlemler almalıdır. Bireysel Önlem alınmazsa, Kaçınılmaz Son: Kişisel benlik duygusunun kaybı veya ölümü !!!

Bireysel olarak neler yapılabilir derseniz.
* Tacizciyi uyarın. Taciz edici söz ve davranışlarını durdurmasını isteyin. Bunu yaparken karşınızdakini suçlamadan, saldırmadan konuşmaya dikkat edin. Yanınızda güvendiğiniz ve gerekirse tanıklık edebilecek bir iş arkadaşınız bulunsun.
* Olayları, verilen anlamsız emirleri ve uygulamaları yazılı olarak talebedin ve kaydedin.
* Tacizciyi mutlaka rapor edin. Raporunuzu kanıtlarınızla destekleyin.
* Gerekiyorsa, tıbbi ve psikolojik yardım alın. Bu tür gergin durumları tek başına aşabilmek her zaman mümkün değildir. Bu, hem size yardımcı olacaktır, hem de kanıt oluşturacaktır.
* Kurumunuzun bu tür durumlarda ne tür prosedürleri uyguladığını iyice araştırın. Insan Kaynakları departmanı ile yakın temasınızı kaybemeyin.
* Çalışma arkadaşlarınız ile mutlaka paylaşın. Benzer şeyleri yaşadığı halde sessiz kalanlar sizden cesaret alarak tavırlarını sergileyebilir ve böylece etkinizi arttırabilirsiniz.

Elbette tüm bunlar için emin olmak gerekir. Gereksiz paranoyalar ile kendimize ve çevremize zarar verecek noktaya gelmemeliyiz.

Paylaş

Tarih : 07.03.2010
Yorumlayan : Ozden
Yorum : Bildiğini bilen kişiyi dikkate alacaksın.Bildiğini bilmeyen kişiyi uyaracaksın.Bilmediğini bilen kişiye öğreteceksin.Bilmediğini bilmeyen kişiden uzak duracaksın.
 
Tum yorumlar için tıklayın
İsim  
E-Posta    
Yorum  
 
 

 
 
  Tasarım ve Uygulama Kumsaati Ltd. Şti' ne aittir. Copyright © 2009