AnaSayfa
 
Duygusal ve Sosyal Zeka Eğitimleri "ANAHTAR EĞİTİM" ile yürütülmektedir. www.anahtaregitim.com
 
Menu
 

 

 

 
 
Kendini Tanıma
 
Kendini Tanıma ve STRUCTOGRAM®

Bu hafta uzaklardan ağır bir misafirimiz vardı. Biyostrüktür Analizi Enstitüsü (IBSA Institute für Biostruktur-Analysen SG) Başkanı “Peter Stutz”. Bu ziyaret bizim için çok önemliydi. Nilüfer Tezsay Beer ile birlikte 5-6 sene öncesine dayanan hayalimizin en tepe noktasına ulaşmıştık. Bu hayale başından beri Erkin Beyin izni oldukça destek veren ve bizimle aynı heyecanı duyan Ayça Mumkule Erşipal ve diğer ΔNΔHTΔR Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı ekibi üyelerini unutmamalıyım.

Bu ziyaret STRUCTOGRAM® Eğitim Sisteminin Türkiye lansmanıydı. Peter Stutz’un 2 günlük ziyaretinin birinci gününde ülkemizin en önemli bankalarından ikisini ve en önemli ilaç firmalarından birini ziyaret ettik. Bu ziyaretlerde bu kurumların IK ve Eğitim yöneticilerine, uzmanlarına STRUCTOGRAM® Eğitim Sistemi bizzat Peter Stutz tarafından açıklandı, sorular cevaplandı. Ikinci gün ise bir tam günlük süre ile bir demo eğitim çalışması yaptık. Kontenjan nedeniyle yapılan çalışmaya çeşitli şirketlerin IK ve Eğitim birimlerinde sadece 20 kişi katılabildi. Önce Peter Stutz’un açıklamaları ve daha sonra STRUCTOGRAM® “Kendini Tanıma Anahtarı analizi ile eğitim çalışması tamamlandı.

Kendini tanıma, hayatın her safhasında ve her alanında son derece önemli bir konu ve çok önemli bir adım. STRUCTOGRAM® Eğitim Sistemi de ilk adımı olarak “kendini tanıma” kavramı seçilmiştir. Tüm sistemin gelişim yolculuğunu Beyin araştırmacısı Paul MacLean beynin üç bölümü olan beyin sapı, limbik sistem ve neokorteks’in fonksiyonları esas alınarak biyolojik ve genetik esaslara dayalı olarak başlatmış, yapılan çalışmalara Antropolog Rolf W. Schrim’in de çok önemli katkıları olmuştur.

Biyoyapı analizine 1972den beri “Structogram” adı verilmiştir. Sistemin ikinci adımı, “Insanı Tanıma Anahtarı-Triogram”, üçüncü adımı ise “Müşterinin Kapısını Açan Anahtar”dır. Enstitü farklı alanlarda (liderlik ve çocuk gelişimi gibi) araştırmalarını sürdürmektedir.

Hayatın her alanında “Ben aslında kimim?” sorusunun cevabını verebildiğinizde, gerçekten olduğunuz kişi olabilme ve gerçekten olabileceğiniz kişi olabilme şansını elde etmiş olursunuz.

Kendini bir kez tanımış olan...
* kendi bireysel özelliklerini daha anlaşılır hale getirebilir, yetilerini ve sınırlarını anlayabilir;
* kendi içinde olan yetilerden daha fazlasını gerçekleştirebilir, kişilik potansiyelini tam olarak kullanabilir;
* her durumda ve ortamda, yanlış "roller" oynayarak kendisine olan inanırlılığı kaybettireceğine, kendi kişiliğine uygun davranabilir, böylece diğer kişilerin karşısında etkisini arttırabilir;
* başarısının ve aynı zamanda başarısızlıklarının gerçek sebeplerini anlar; böylece başarı şanslarını arttırabilir ve olası başarısızlıklarını,
mümkün olduğu kadarıyla, önleyebilir;
* kendine ulaşılabilir hedefler koyabilir ve kendine gerçekçi örnekler seçebilir, diğer taraftan ulaşamayacağı hedeflerin peşinden koşmaz ve bu şekilde başarısızlığı boşuna programlamamış olur.

Peki, insan kendini tanıyabilir mi?
Tabi ki tanıyabilir! Başka kim daha iyi tanıyabilir ki? Ancak bunun için tabi ki desteğe ihtiyaç vardır.

Sakın tereddüt etmeyin:
Kendini tanıma, insanın kendine karşı objektif olamayacağı düşüncesi ile "uzmanlara" bırakılması gereken bir konu değildir.
Yüzyıllardan süregelen bir söz der ki: “Kendini tanı”, ama şunu demez: “Bu işi uzmanlara bırak!”
Hiç kimse, sizin kadar sizin hakkınızda bilgiye sahip değildir. En nihayetinde hayatınız boyunca yaşadığınız deneyimler size yol gösterecektir:
* Davranışlarınız ve tepkileriniz,
* Sevdikleriniz ve kaçındıklarınız,
* İstekleriniz ve korkularınız.

Sadece sistematik bir yardıma ihtiyacınız var, böylece yaşadığınız deneyimler arasındaki bağlantıları ve düzeni tanıyabilir, kendi türünüzün karmaşık yapılarından kendi varlığınızın yapı taşlarını ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu yardımı size STRUCTOGRAM® biyoyapı analizi sunar: Sayısız benzersiz özellikleri üç biyolojik yapı elementlerine tayin eder ve böylece kişiliğinizin bireysel yapı taşlarını tanımanızı sağlar. Bu tanımanın devamında kişisel eylem planınızı en etkili şekilde yapabilir ve kazanmak ya da geliştirmek istediğiniz yetkinlikleri bu yapı üzerine kurabilirsiniz.


Paylaş

Tarih : 11.01.2010
Yorumlayan : bahadır
Yorum : İslamın biricik Peygamberi Hz.Muhammed der ki;kendini bilen Rabbini bilir,ben kendimi rabbim ile bildim. Uzaklarda arama çünkü sen içimdesin ,der bir şarkı da. Yunusların Mevlanaların çocuklarına ''Peter Stutz'' ders mi veriyor.Gelsin de biz ona ders verelim .Kendi öz değerleriniz içinde bu bilgiler zaten varken uzaklarda arıyorsun hocam.Sonra da bunu çok önemli birşey gibi lanse ediyorsun.Ağır misafirine selamlarımla.
 
Tarih : 11.01.2010
Yorumlayan : Eray Beceren
Yorum : Buyrun Bahadır Bey sizi dinliyorum. Kendini tanıma ile ilgili eğitim yada bir başka çalışma içeriginizi merakla bekliyorum. Eğitiminizi almaya ve aynen de vermeye hazırım. Bilimsel çalışmalarınızı benimle paylaşırsanız sevinirim.
 
Tarih : 12.01.2010
Yorumlayan : Ayça Mumkule Erşipal
Yorum : "İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendin bilmezsen, bu nice okumaktır?" Yunus Emremizin bu olağanüstü sözünü, Structogram eğitim materyalinin ilk sayfasından alıntıladım. Önemli olan bilginin kendisi değildir Bahadır bey, önemli olan bu bilgiyi nasıl sistematize ettiğiniz ve ne denli kullanabildiğinizdir. Bilgiyi kullanılabilir hâle getiren bilimsel araçlara daima kapımız açık olmalıdır. Çünkü peygamberimiz, ilim neredeyse oraya gidip alın buyurmuştur. Bilimin ve bilim adamının dininin ne olduğu önemli değildir. Keşke, Yunus Emremizin bu sözü üzerine bizler bir sistem inşa edebilseydik. Ama zaman keşkelerin zamanı değildir. Zaman bilgiyi hızla kullanılabilir hâle getirme ya da kullanılabilir hâle getirilmiş bilgiyi kullanma zamanıdır.
 
Tum yorumlar için tıklayın
İsim  
E-Posta    
Yorum  
 
 

 
 
  Tasarım ve Uygulama Kumsaati Ltd. Şti' ne aittir. Copyright © 2009