AnaSayfa
 
Duygusal ve Sosyal Zeka Eğitimleri "ANAHTAR EĞİTİM" ile yürütülmektedir. www.anahtaregitim.com
 
Menu
 

 

 

 
 
İşe Hangi Ruh Haliyle
 
İŞE HANGİ RUH HALİYLE GELİYORSUNUZ?

Duygusal ve Sosyal Zeka eğitim ve seminerlerimin tanışma aşamasında katılımcılardan “duygu durumlarını” sorarım. Duygu durumlarını 100 üzerinden değerlendirmelerini ve nedenlerini paylaşmalarını isterim. Bunu uygulamaktaki amacım hem güne, eğitime ısınma, hem de kişilerin dönüp duygularına bakmaları ve duyguları hakkında konuşmalarıdır. Bu konuşmalar esnasında gördüğüm önemli etkiler şunlar; hava durumu, trafik şartları, aile ile ilgili gelişmeler, işle ilgili beklentiler, ilişkilerdeki olumlu ya da olumsuz gelişmeler, ülkenin ekonomik durumu... vs. Kişilerin duygu durumlarını etkilemektedir. Bu etkiler kişiden kişiye de farklılık göstermektedir. Duygu durumumuz iş ve özel hayatımızda düşündüklerimiz, davranışlarımız, söylediklerimiz ve performansımız üzerinde etkisi vardır.

Bu konuda www.yenibiris.com tarafından yapılan mini anket sonuçlarına göz atalım.

Sabah işe hangi ruh haliyle geliyorsunuz?
(Katılımcı Sayısı: 11.236)

Çok şükür bir işim var en azından, diyerek    % 28.6
Allah kahretsin, diye ayaklarım geri geri giderek    % 21.9
Ne mutlu ne mutsuz, alışkanlıkla    % 18.9
Ne yapalım kaderimiz bu, diyerek    % 16.9
Severek, mutlu bir şekilde    % 13.8
Kaynak: www.yenibiris.com

Bu konuda Claus Moller tarafından AB ülkelerinde yapılan bir araştırma var. Buna göre araştırmaya katılanların % 80’i işe yürekten gitmiyor, sadece % 20’si işe yüreğini koyuyor. Yukarıdaki anket sonucuna göre bizde işe yüreğini koyan % 13.8 gözüküyor.

Konuya bir başka açıdan bakarsak ruh hali iş yerindeki performansı ve ilişkileride çok önemli ölçüde etkiliyor demiştik. Bu bana “Tanrılar Okulu” isimli kitabın yazarı Stefano E. D’Anna’nın bir konferansta söylediklerini hatırlattı. Kısaca söyledikleri şöyleydi. Gelecekte iş yerlerinin girişlerinde duygu algılayıcıları olacak. Gelen çalışanların duygularını algılayarak onlara ya “Cafer Bey bugün duygu durumunuz pek iyi değil, gidin dinlenin duygu durumunuzu düzeltip işe öyle gelin.” der ve kapı açılmaz. Ya da “Kayıhan Bey duygu durumunuz iyi, iyi çalışmalar, iyi günler” der ve kapı açılır.

Evet söz gene döndü dolaştı geldi “duygusal farkındalık” ve “özdenetim” konularına. Hangi durumlarda hangi duygu durumlarını yaşıyoruz, bu durumların bize etkileri nelerdir? Bu anları kontrol edebilmek için (asla bastırmak değil) kişiye özel ne gibi tedbirler almalıyız? Bu konuların üzerine biraz daha çalışmak gerekiyor.


http://www.yenibiris.com/KariyerKilavuzu/Oku.aspx?ArticleID=7110

Paylaş

Tarih : 04.12.2009
Yorumlayan : Gülden
Yorum : 13.8 ve 28.6 arasında gidip geliyorum işe :)
 
Tarih : 04.12.2009
Yorumlayan : Doğan Güngör
Yorum : Sabah işe giden ve işin kendi işi olarak görmeyen calışanların içinde bulundukları duygsal halleri %80 olarak blirlenen dir.Kendi işi gibi görenlerde %20 dir.İşine sarılırlar ve duyguları hayata bağlılıkları çok yüksektir. Bunu kendi şirketimi kurduğum an anladım duygularımı kontrol ettim ve e işe sarıldım.Yapamam dediğim herşeyi yapacak kuvveti kendimde bulmaya başladım.Daima doğru olarak bildiğim ben olsaydım nasıl yapardım diye sordum ve doğru cevabı buldum. Kapıdan gecenlerin duygularını ölçmek yerine Çalışanların çalıştıkları yeri kendi yerleri yapmanın yollarını arardım. Böylece oran yükselir ve kapıdan daha cok mutlu duygularına hakim yaptıklarını bilen işine sahip cıkan arkadaş ortamında çalışan elemanlarınız olurdu. Bilmem doğrumu düşüüyorum. Selamlar DGD
 
Tum yorumlar için tıklayın
İsim  
E-Posta    
Yorum  
 
 

 
 
  Tasarım ve Uygulama Kumsaati Ltd. Şti' ne aittir. Copyright © 2009