AnaSayfa
 
Duygusal ve Sosyal Zeka Eğitimleri "ANAHTAR EĞİTİM" ile yürütülmektedir. www.anahtaregitim.com
 
Menu
 

 

 

 
 
Güldükçe sen...
 
GÜLDÜKÇE SEN DÜNYA GÜLÜMSER SANA...

Duygularımızın neden önemli olduğunda konuşmak gerektiğinde en çok mutlu olduğum madde “duygular bulaşıcıdır” demektir. Bu konuda konuşurken ya da anlatırken hep farklı farklı film ve anılardan bahsederdim. Artık bu konuda benim yeni bir anım var.

Trafiğe çıkarken en çok dikkat ettiğim şey, emniyet kemerimi takmaktır. Geçen gün bir iş için uğradığım binadan çıktım arabama bindim ve Şile otoyoluna çıkarken boş bulundum ve kemeri bağlamadım. Yolda ilerlerken trafik polisinin kontrol yaptığını gördüm uzaktan. Yavaşlayarak kemerimi bağladım. Trafik polisi bunu farketmişti ve sağa çekmemi işaret etti. Sağa çekerken camımı açtım ve tüm şirinliğimle :-)) gülümseyerek trafik polisine “memur bey ne güzel kenardan kenardan kemer sıkıntısı olmadan gidiyordum” dedim. Ehliyet ve ruhsatımı kendisine uzattım. Trafik polisi aynı gülümseme ile bana “rahat gitmek güzel olabilir ama emniyet kemeri trafik polisi görünce takılacak bir şey değil, kendi sağlığınızi güvenliğiniz için takmanız gereken bir şeydir” dedi. Ehliyet ve ruhsatımı bana uzatarak “kendinize dikkat edin, iyi günler” dedi ve ben yoluma devam ettim.

Bu konu ile ilgili en sevdiğim bir başka örnek ise Sevgili Mehmet Saracoğlunun önerisi ile izlediğim filmden bir bölüm.

Eric-Emmanuel Schmitt'in 2001 tarihli çok satan ödüllü romanı "Monsieur Ibrahim et les Fleurs du Coran", Fransız yönetmen François Dupeyron tarafından 2003 yılında aynı adla sinemaya da uyarlandı. Senaryoyu da yönetmenle birlikte bizzat yazarın kendisi uyarlayıp yazmıştı. İbrahim Bey ve Kuran'ın Çiçekleri adıyla Türkiye'de de gösterilen filmin baş rollerinde Mısır'lı aktör Ömer Şerif ve genç Fransız oyuncu Pierre Boulanger oynamışlardır. Filmin bir bölümünde Ömer Şerif Genç oyuncu yani Momo’ya şunu söyler:
- Neden hiç gülmüyorsun? Ve konuşma şöyle devam eder.
- Gülmek için para gerek.
- Sence ben zengin miyim?
- Kasan para dolu.
- Ancak stoklara ve kiraya yeter. Geriye ne kalıyor. Çok birşey değil.
- Gülmek zenginlerin işi. Mutluların işi.
- Bence yanılıyorsun. Gülmek mutluluk verir. Dene, dene göreceksin.

Bu konuşmanın sonrasında Momo bir derste sözlüye kalkar ve öğretmenin sorduğu soruyu tam olarak anlayamaz ve sert tavırlı öğretmenine gülümseyerek “Özür dilerim soruyu anlayamadım” der. Öğretmen gülümsemeye karşılık vererek “tekrar başlıyorum” der ve soruyu bir kere daha açıklar.
Gülümseme işe yaramıştır, önce öğretmenine sonra ise tüm sınıfa yayılır.

Evet “duygular bulaşıcıdır ve önemlidir” :))

Bana göre duyguların önemli olmasının diğer nedenleri kısaca şunlar:
* duyguları ifade etme konusunda bir çoğumuz çok ciddi sorunlar yaşıyoruz,
* zaman zaman iş ve özel hayatımızda duyguları göz ardı ettiğimiz anlar oluyor,
* duygular öğrenmeyi etkiliyor,
* duygular ilişkileri etkiliyor,
* duygular davranışlarımızı etkiliyor,
* duygular kararlarımızı etkiliyor.

Paylaş

Tarih : 17.10.2009
Yorumlayan : Erman Yalçın
Yorum : duyguların bulaşıcı olduğu belirtmekle beraber, başka duygusal davranışlarla da tetiklendiğini söyleyebilirim. Bu açıdan bakarsak aralarında ne kadar hassas bir denge ve zincirlemesine bir reaksiyon olduğunu belirtmemiz gerekir. Verdiğiniz öreklerde olduğu herhangi birinin olumlu bir haraketi yada sözlü aktarımı doğrudan doğruya karşısındak kişinin “güvenli bölge” düşüncesini aktif hale getiriyor. Böylece bu tip durumlarda iletişim sürecinin sağlıklı işlemesine zemin hazırlıyor diyebiliriz. Daha ileri gidersek pozitif yaklaşımın bazen haklı olduğunuz konularda doğruyu söyemekten daha geçerli olduğunu söyleyebilirim. İnsanlar sadece olumlu duyguların değil aynı zamanda olumsuz duygularında bulaşıcı etkisinde kalıyor diyebilirim. Bu bakımdan öğrenmeyi etkilediğimi çok iyi biliyorum. Eğer bir sınıftaki öğrenciler den bazıları mutsuz ve sıkıntılı ise bu sıkıntı ve stres öğrencilerin zihinlerini meşgul ediyor böylece öğrenmeyi tam yerinde yani ders anlatımı sırasında yok ediyor. Duyguların bulaşıcı olması ne yazk ki kolayca kontrol edilebilen bir süreç değil ama onların olumlu hale getirilmebilmesi de bizim elimizde. Ömer Şerif’e katılıyorum. GÜLMEK MUTLULUK VERİR....
 
Tum yorumlar için tıklayın
İsim  
E-Posta    
Yorum  
 
 

 
 
  Tasarım ve Uygulama Kumsaati Ltd. Şti' ne aittir. Copyright © 2009